Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 10:01

Rehabilitacja

Fundacji prowadzona jest kompleksowa rehabilitacja dzieci wymagających intensywnego usprawniania oraz stymulacji rozwoju psychoruchowego. Zajęcia w sali rehabilitacyjnej odbywają się w wymiarze 30 minut. Terapia polega na indywidualnej pracy rehabilitanta z dzieckiem niepełnosprawnym. Program układany jest w zależności od potrzeb i możliwości podopiecznego. Fizjoterapeuci bazują na uznanych neurofizjologicznych metodach rehabilitacji, takich jak PNF, NDT - Bobath. Poza tym prowadzimy Kinezjologię edukacyjną - gimnastyka mózgu wg P. Dennisona. Kolejną metodą rehabilitacji wykorzystywaną w Fundacji jest stymulacja systemu taktylnego. Jest to jedna z metod stymulacji dotykowej, zalecana w rehabilitacji dzieci z różnymi deficytami rozwojowymi - od mikrouszkodzeń centralnego układu nerwowego po poważne dysfunkcje neurologiczne i zaburzenia procesów integracji sensorycznej. Techniki stosowane podczas stymulacji stanowią modyfikację ćwiczeń zapożyczonych z innych form i metod usprawniania leczniczego, m.in. z hinduskiego masażu dla niemowląt - Shantala, z masażu klasycznego i leczniczego.

FIZYKOTERAPIA:

Fizykoterapia - jest jedną z metod fizjoterapii, wykorzystującą bodźce fizyczne, takie jak: ciepło i zimno, światło, ultradźwięki, pola magnetyczne, wodę w postaci natrysków i kąpieli. W Fundacji wykorzystujemy Magnetronic - aparat, przeznaczony do terapii pulsującym polem magnetycznym niskiej częstotliwości. Pole to znajduje zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń ortopedycznych, neurologicznych oraz w zaburzeniach układu krążenia. Przyspiesza gojenie, zrost kości, regenerację tkanek po urazach, poprawia ukrwienie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

MASAŻ:

Masaż ma na celu łagodzenie bólu i rozluźnianie poszczególnych części ciała. Poprawia samopoczucie dziecka, zapewnia mu relaks oraz rozluźniając mięśnie i ścięgna, zwiększa swobodę ruchów. Masaż w najwcześniejszym okresie życia jest wyjątkowo korzystny. Dzięki dotykowi dziecko zyskuje poczucie bezpieczeństwa i rozwija swoją komunikację z otoczeniem. Daje również korzyści społeczne i emocjonalne. Ponadto efektem masażu jest również poprawa zdolności regeneracji mięśni po wysiłku. Fizjoterapeuci stosują masaż klasyczny, limfatyczny, leczniczy, punktowy, sensoryczny oraz elementy terapii manualnej.

TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA (TERAPIA KRANIALNA):

Terapia czaszkowo-krzyżowa polega na delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki i kości krzyżowej w celu rozluźnienia tkanki łącznej i wyrównania rytmu płynu mózgowo-rdzeniowego. Poprzez delikatny dotyk terapeuta równoważy nieprawidłowe napięcia w mięśniach i powięziach. Terapia zmniejsza napięcie spastyczne u dzieci z porażeniem mózgowym, poprawia krążenie i pracę układu limfatycznego. Ponadto stosuje się ją w przypadku kłopotów z koncentracją, problemów ze stresem, depresją, kłopotów w szkole z nauką oraz w przypadku wszelkich urazów powypadkowych.

 

Podziel się

Napisz do nas!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.